İnşaat Mühendisleri Odası: Depremin simgesi yıkılmasın

6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş’ın merkezinin yeniden tasarlanması için hazırlanan plan kapsamında rezerv alana giren binalardan biri de İMO Kahramanmaraş Temsilciliği binası.

Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer’in rezerv alandaki binaların yeni tasarıma uymaması nedeniyle hasarsız da olsa yıkılacaklarını açıklamasının ardından İMO Adana Şube Başkanı Hıdır Çak ve yönetim kurulu üyeleri kente geldi. Çak ve üyeler, Kahramanmaraş temsilciliğinde bir araya geldi. 

“TOPLUM HAFIZASINDAN SİLİNMEYE ÇALIŞILIYOR” 

Hıdır Çak, rezerv alana girdiği için yıkılacak binalardan İMO Kahramanmaraş Temsilciliği binasının yıkıntıların arasında ayakta kalarak depremin simgesi haline geldiğini belirterek, “Bir kanıt ve simge niteliğindeki binamız şimdi yok edilmeye, unutturulmaya, toplum hafızasından silinmeye çalışılıyor. Binamız; yok edilmek yerine, deprem dirençli binalar yapılabilir gerçekliği unutulmasın, diye ayakta kalmaya devam etmelidir” dedi.

Çak ayrıca, binayla ilgili bir değerleme raporu da hazırlattıklarını ifade ederek, “Değerleme raporuna göre, aşağı yukarı 30 milyon TL bir rapor hazırlandı. Bu da, 30 milyon TL’nin çöpe atılması demek” dedi.

İMO Kahramanmaraş Temsilcisi Ökkeş Buğra Dalkıran da binayı yıktırmamak için direneceklerini söyledi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir