İsrail’de hükümetin istifası talepli protesto ve eylemler sürüyor

İsrailliler, Binyamin Netanyahu başbakanlığındaki hükümetin istifası ve erken seçimlere gidilmesi talepli protestolarını sürdürüyor.

Göstericiler, erken seçim kararı alınana kadar ülkedeki ekonomik faaliyetlerin durdurulması çağrısında bulunuyor.

İsrail devlet televizyonu KAN’ın haberine göre, bir grup protestocu, başkent Tel Aviv’in yakınından geçen otoyolu trafiğe kapattı.

Haberde eylemciler adına yapılan açıklamada, “Hükümet hiçbirimizin hayatına değer vermiyor. Bu bir acil durum. Çok açıktır ki Netanyahu uygunsuz ve değersiz biridir. Ülke tarihindeki en yozlaşmış ve en başarısız olan bu hükümet gidene kadar ekonomi durma noktasına gelmeli.” denildiği aktarıldı.

Öte yandan Haaretz gazetesinin haberine göre, bir grup aktivist ise İsrail Genel İşçi Sendikasının (Histadrut) başkent Tel Aviv’deki binasının girişine zincirlerle kendilerini bağladı.

Aktivistlerin erken seçim yapılmasını ve erken seçim duyurulana kadar İsrail’deki ekonomik faaliyetlerin durdurulmasını talep ettiği belirtildi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze Şeridi’ndeki saldırıları gerekçe göstererek erken seçime gitmeyi reddediyor.

Muhalefet ve İsrailli esir aileleri, Netanyahu’yu kişisel çıkarlarına hizmet eden politikalar izlemekle ve Gazze’deki saldırıların ilan edilen hedeflerine, özellikle de “Hamas’ı ortadan kaldırmak” ve esirleri geri getirmeye ulaşamamakla suçluyor.

Netanyahu ise seçim sürecinin “devleti felç edeceğini” ve esir değişim müzakerelerini 8 aya kadar donduracağı gerekçelerini öne sürüyor.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir